FC Augsburg 2-0 Bayer Leverkusen — Bundesliga
WWK Arena· AugsburgDomare:Sven Jablonski, Germany
FT
Förmatchsinsikter
🎯 Live-målsignaler
0'HTFT
6'
10'
17'
28'
46'
46'
57'
57'
61'
61'
70'
71'
77'
77'
78'
81'
89'
90+3'
Matchrapport
FC Augsburg besegrade Bayer Leverkusen med 2-0 i Bundesliga. Matchen spelades den 6 december 2025. D. Giannoulis öppnade målskyttet för FC Augsburg i minut 6. Bayer Leverkusen kontrollerade bollinnehavet med 68 procent, medan skotten totalt slutade 13–20. Mätningen av förväntade mål (xG) landade på 1,28 för FC Augsburg mot 1,60 för Bayer Leverkusen. Den här rapporten har skapats automatiskt utifrån Shutlis livematchdata, där xG, momentum och tempo följs minut för minut.
Öppna Shutli i appen
MFT-system
MFT-poäng
74.8
86.0
160.8
80.4
MFT-differens
Borta dominerar+11.2Hemma74.8
Borta86.0
Tillförlitlighet%100
Komponentanalys
xG-komponent
11.2
74.886.0
Momentum-komponent
0.0
0.00.0
Tempo-komponent
0.0
0.00.0
Trendanalys
Hemma · Senaste 5 min+0.0
Borta · Senaste 5 min+0.0
MFT-tidslinje
Tidslinjen är inte tillgänglig ännu
Statistik
0Förväntade mål (xG)0
32%Bollinnehav68%
13Totala skott20
6På mål2
5Utanför mål8
2Blockerade10
9Inom straffområdet12
4Utanför straffområdet8
5Hörnor7
12Frisparkar6
1Offsides1
2Målvaktsräddningar4
325Passningar671
258Korrekta passningar615
4Gula kort3
0Röda kort0
Inbördes möten
3
Vinster
0
Oavgjorda
2
Vinster
Totalt antal matcher
5
Mål
12
Mål snitt
2.40
Formjämförelse
FC Augsburg
WWWLW
Poäng snitt2.40
Mål/match2.40
Insläppta/match1.40
Målskillnad+5
Bayer Leverkusen
LWWLW
Poäng snitt1.80
Mål/match2.60
Insläppta/match1.20
Målskillnad+7
Sviter & trender
FC Augsburg
3 Obesegrade3 Målgörande
Bayer Leverkusen
1 Obesegrade10 Målgörande
Matchtrender
Båda lagen gjorde mål2/5 (40%)
Över 2 mål2/5 (40%)
Under 3 mål3/5 (60%)
Hållna nollor0FC Augsburg
Snitt HT-mål2.00
Hållna nollor0Bayer Leverkusen
FC Augsburg — Senaste 5 hemmamatcherna
WWLDW
- FC Augsburg3 - 0FC Schalke 04BundesligaRegular Season - 1HT 1-0
- FC Augsburg3 - 2SassuoloFriendlies ClubsClub FriendliesHT 2-2
- FC Augsburg2 - 5BournemouthFriendlies ClubsClub FriendliesHT 0-1
- FC Augsburg1 - 1FC SaarbrückenFriendlies ClubsClub FriendliesHT 0-1
- FC Augsburg3 - 1Borussia MönchengladbachBundesligaRegular Season - 33HT 2-0
Bayer Leverkusen — Senaste 5 bortamatcherna
LWWLW
- SV Elversberg3 - 2Bayer LeverkusenBundesligaRegular Season - 1HT 2-0
- SV Wehen0 - 4Bayer LeverkusenDFB PokalRound of 64HT 0-1
- Newcastle1 - 2Bayer LeverkusenFriendlies ClubsClub FriendliesHT 1-1
- Nottingham Forest2 - 1Bayer LeverkusenFriendlies ClubsClub FriendliesHT 1-1
- Kickers Offenbach1 - 3Bayer LeverkusenFriendlies ClubsClub FriendliesHT 1-1
Tidigare matcher
5 matcher- 2025/26
- Bayer Leverkusen1 - 2FC AugsburgBundesligaRegular Season - 30HT 1-1
- FC Augsburg2 - 0Bayer LeverkusenBundesligaRegular Season - 13HT 2-0
- 2024/25
- Bayer Leverkusen2 - 0FC AugsburgBundesligaRegular Season - 31HT 2-0
- FC Augsburg0 - 2Bayer LeverkusenBundesligaRegular Season - 14HT 0-2
- 2023/24
- Bayer Leverkusen2 - 1FC AugsburgBundesligaRegular Season - 34HT 2-0

